چاپ        ارسال به دوست

در آئین گرامیداشت 16 آذر(روز دانشجو)، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته؛

فعالیت جنبش‌های دانشجویی فارغ از مسائل حزبی و جناحی اثرگذار است

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته در آئین گرامیداشت 16 آذر(روز دانشجو) عنوان کرد: فعالیت جنبش‌های دانشجویی فارغ از مسائل حزبی و جناحی اثرگذار است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر لشکری معاون فرهنگی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته در آئین گرامیداشت 16 آذر(روز دانشجو) در سخنانش به جنبش‌های دانشجویی و تاریخچه جنبش دانشجویی پرداخت و تصریح کرد: مادامی‌که جنبش‌های دانشجویی به دنبال عدالت‌خواهی و آرمان‌خواهی باشند و فارغ از مسائل حزبی و جناحی عمل کنند، این عمل آن‌ها اثرگذار و جریان‌ساز خواهد شد اما هنگامی جنبش‌های دانشجویی به مراکز قدرت نزدیک شوند از اثرگذاری آن‌ها کاسته شده و نمی‌توانند وظیفه ذاتی خود را انجام دهند.

در ادامه این مراسم زهرا موسی پور مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان اظهار داشت: تمام چشم‌ها امروز در سراسر دنیا به دانشگاه‌ها است و همه برای حل مسائل و معضلات خودشان نگاه را به دانشگاه دوخته‌اند که چه نسخه‌ای برای درمان دردهای بشر دارند.
موسی‌پور خطاب به دانشجویان افزود: متناسب با تخصصی که دارید باید برای جامعه کارگشا باشید و نسخه‌های عملیاتی ارائه دهید و عدالت‌خواهی و آرمان‌طلبی را به جامعه منتقل کنید.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان، از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان را قدرت تفکر و اندیشه برشمرد و تصریح کرد: تمایز انسان به قدرت اندیشه است و جوانی بهار اندیشه است.

وی بابیان اینکه علم‌آموزی و خستگی‌ناپذیری استعدادهای دوران جوانی هستند تصریح کرد: دانشجو تلاش بر اعتلای اندیشه دارد و رشد می‌کند و پیروز می‌شود. یک دانشجوی آماده بااخلاق، مستقل عمل می‌کند و مسئولیت‌پذیر بوده و یاری‌رسانی به دیگران و افتخار به پیشرفت‌های خودش دارد.

موسی پور ابراز داشت: دانشجو نسبت به خود نظر مثبت دارد، استعدادهای خود را می‌بیند، با جامعه مهربان است و برای حل مشکلات اجتماعی پیش‌قدم می‌شود.

موسی‌پور به اقدامات مهم و باارزشی که دانشجویان می‌توانند برای جامعه داشته باشند، پرداخت و حفظ ارتباط دانشگاه و صنعت را مورداشاره قرارداد و گفت: حتماً باید کارگروه ارتباط با صنعت در دانشگاه به شکل قوی تشکیل شود تا نیازهای صنایع را دریافت و اعلام کرده و نخبگان و دانشجویان برای رفع مشکلات آن‌ها اقدام کنند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان با تأکید بر اینکه برای حل این مشکلات، غیر از دانشگاه و دانشجویان فرد دیگری نمی‌تواند در این شرایط کمک کند ادامه داد: نبض جامعه در دست دانشگاه است و این دانشگاه است که باید فرهنگ اقتصاد و جامعه را شارژ کرده و گره‌گشایی داشته باشد و این ظرفیت در دانشجویان وجود دارد.

موسی‌پور به موفقیت جوانان در صنعت دفاعی کشور اشاره عنوان کرد: در رفع همه نیازهای کشور باید این‌گونه شاهد حضور جوانان باشیم. در شرایط اجتماعی با دنیایی مواجه هستیم که در حوزه فناوری و هوشمند سازی حرف برای گفتن دارد.  

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان به لزوم تناسب رشته‌های دانشگاهی با بازار کار و نیاز کشور پرداخت و گفت: خانواده‌ها مسئولانه به انتخاب رشته فرزندانشان کمک کنند.

موسی‌پور با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه 30 درصد رشته‌ها باید به سمت رشته‌های مهارتی پیش رود تصریح کرد: علم برای عمل و گره‌گشایی از مسائل جامعه فایده دارد، لذا باید تجدیدنظر در رشته‌ها داشت که استان به چه تخصص‌هایی نیاز دارد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان به شکل‌گیری مدارس و دانشگاه‌های جوار صنعت در کشور تأکید و اظهار داشت: از مهم‌ترین آسیب‌های استان کرمان، خشک‌سالی و بحران آب است و به‌نوعی با ورشکستگی آب مواجه شده‌ایم و باید برای آن فکری کرد.

موسی‌پور به معضل حاشیه‌نشینی پرداخت و افزود: 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور داریم و 9 میلیون ساکن بافت‌های فرسوده هستند،  این مناطق آسیب‌های فراوانی دارند که افرادی بدون نقطه مشترک و تعامل و ارتباط فرهنگی کنار هم هستند و در این مکان‌ها با سرقت و مسائل فراوانی ازجمله خشونت روبه‌رو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مؤلفه‌هایی که یک برنامه را موفق می‌کند حمایت سیاسی، منابع مالی و برنامه خاص است که موردقبول بوده و روی آن مطالعه صورت گرفته باشد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کرمان با تأکید بر این نکته که نباید نسبت به آسیب‌های جامعه بی‌تفاوت باشیم، بیان داشت: این آسیب‌ها در آینده نه‌چندان دور دامن خود ما را هم خواهد گرفت، لذا باید برای جامعه‌ای عاری از آسیب و مسئله تلاش کرد.

وی گفت: حضور استانداری از جنس دانشگاه موقعیت عالی است که دانشجویان ما مطالبات و خواسته‌های صحیح را بیان کنند، امروز شرایط مهیا است که بین دانشگاه و بخش‌های مختلف مدیریتی جامعه ارتباط برقرار کنید.

در پایان مراسم از فعالان فرهنگی حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی: دبیران انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌ها، تشکل‌های اسلامی و بسیج دانشجویی و برگزیدگان جشنواره پاییزه مسابقات ورزشی تقدیر شد

 


٠٨:٤١ - يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ١٨٣٨    /    تعداد نمایش : ٥٧٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج