چاپ        ارسال به دوست

در قالب دو طرح پزوهشی داخلی؛

سامانه تصفیه پساب آزمایشگاهی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته به بهره برداری رسید

سرپرست پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی کرمان گفت: با بهره برداری از سامانه تصفیه پساب آزمایشگاهی دردانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، از آب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز استفاده می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر هادی بیت الهی در بازدید از طرح تصفیه پساب آزمایشگا ها با بیان این مطلب افزود: این پروژه حداکثر با ظرفیت 4 هزار لیتر در شبانه روز و به مدت یکسال در قالب دو طرح پژوهشی داخلی مطالعه، امکان سنجی، طراحي و اجرا تصفیه پساب آزمایشگاه های فتونیک و علوم محیطی با استفاده سیستم لجن فعال با بستر ثابت صورت پذیرفته است.

وی اظهار داشت: فاضلاب های آزمایشگاهی با وجود انواع مواد شیمیایی آلی و معدنی به عنوان یکی از آلاینده های مخرب محیط زیست محسوب شده و می بایست جهت دفع آن تدابیر ویژه ای اتخاذ گردد.                     

دکتر هادی بیت الهی يافتن راه حلهاي مناسب و گزينه هاي جديد جهت تصفیه پساب آزمایشگاه های فتونیک و علوم محیطی را از اهداف دانشگاه برشمرد و افزود: با پياده کردن آن اهداف توسعه پايدار، رفع مشکلات آلودگی آب و حفظ کیقیت آب از منابع آبي جهت مصارف آبیاری تحقق می يابد.

مجری طرح و عضو هیات علمی پژوهشکده علوم محیطی نیز با بیان اینکه  بازچرخاني آب جهت مصارف آبیاری مبتني بر مدلهاي اقتصادي مقايسه اي ميان استفاده از منابع آب تازه و پسابهاي تصفيه شده است عنوان کرد:  در نظر گرفتن کليه جوانب اين پروژه از اصول اساسي در سيستمهاي بازچرخاني آب مي باشد.

دکتر سید مرتضی موسوی راد خاطرنشان کرد: چنانچه مطالعات مربوط به استفاده مجدد از پسابهاي تصفيه شده به طور جامع و دقيق انجام پذيرد نه تنها کمک به کاهش مشکلات موجود خواهد کرد بلکه منبع درآمدي براي جبران هزينه هاي تصفيه نيز خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دراین مورد استفاده قرار گرفته است افزود: فرآيند لجن فعال، يک فرآيند محيط کشت معلق مي‌باشد که لجن ته نشين شده آن محتوي ميکروارگانيسم‌هاي زنده و فعال است و داراي بازگشت لجن نيز مي‌باشد.

وی گفت: رژیم جریان هیدرولیکی این روش تصفیه  از نوع اختلاط کامل است. حجم لجن تولیدی در این فرایند در مقایسه با سایر فرایندهای لجن فعال کمتر است. علاوه بر این لجن به دست آمده از این روش پایدار بوده و به خوبی آبگیری و خشک می شود. زمان ماند هیدرولیکی بالای آن، تحمل این فرایند را نسبت به شوک های ناشی از فشار بار آلی، بیشتر کرده و عمل یکنواخت سازی به خوبی انجام می شود.

دکتر موسوی راد با اشاره به اینکه دبی پساب خروجی از آزمایشگاه های فتونیک و علوم محیطی در مقایسه با صنایع بزرگ صنعتی میزان قابل توجهی نمی باشد گفت: لذا ساخت در مقیاس بزرگ سیستم تصفیه پساب آزمایشگاه ها با استفاده سیستم لجن فعال با بستر ثابت  صرفه اقتصادی ندارد و در واقع هیچ شرکتی متقبل اجرا این سیستم در مقیاس کوچک نمی شود لذا اجرا این پروژه بصورت بومی و با همکاری اعضای هیئت علمی دانشگاه  اجرا گردیده است.

برپایه این گزارش   این پروژه به مدت یکسال با صرفه جویی قابل توجه  در قالب دو طرح پژوهشی داخلی مطالعه، امکان سنجی، طراحي و اجرا تصفیه پساب آزمایشگاه های فتونیک و علوم محیطی با استفاده سیستم لجن فعال با بستر ثابت صورت پذیرفته است. با توجه به مطالعات اولیه در پساب آزمایشگاه فتونیک و علوم محیطی بالا بودن پارامترهای BOD, COD ، oil و  TSS و کدورت و مواد آلی مشاهده گردید

دکتر موسوی راد از دکتر محبوب صفاری به عنوان همکار دیگر در اجرای این طرح نام برد که در گروه محیط زیست فعالیت می کند.

وی افزود: سيتم لجن فعال نصب شده داراي تجهيزت مخزن هوادهي،  مخزن ته نشيني يا واحد زلال سازي، سيستم برگشت لجن و  سيستم دفع لجن می باشد و خاطرنشان کرد:  در شرایط موجود بهینه سازی پارامترهای موثر انجام شد و سپس طراحی و ساخت سیستم صنعتی بصورت بومی و در داخل دانشگاه صورت پذیرفت.

 


١٠:٥٢ - يکشنبه ٢٢ آبان ١٤٠١    /    عدد : ٣٤٨١    /    تعداد نمایش : ٥٥٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج

اطلاعیه ها (بایگانی)
رویدادهای آینده (ادامه...)