چاپ        ارسال به دوست

به میزبانی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته؛

اولین همایش نوآوری‌ها در آشکارسازی پرتوهای یونیزان با محوریت آشکارسازهای گازی میکرو الگو برگزار شد

اولین همایش نوآوری‌ها در آشکارسازی پرتوهای یونیزان با محوریت آشکارسازهای گازی میکرو الگو با حضور رئیس پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی و جمعی از متخصصان علوم مهندسی هسته‌ای روز سه شنبه نهم آذرماه سال جاری به میزبانی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته به‌صورت برخط برگزار شد.

دکتر امین باقی زاده رئیس پژوهشگاه در آئین افتتاحیه اولین همایش، ضمن عرض خیرمقدم به شرکت‌کنندگان به تشریح ماهیت این همایش پرداخت و برگزاری همایش‌ها را با رویکرد علمی ویژه، در جهت رفع مشکلات و موانع حائز اهمیت برشمرد.

وی اضافه کرد: حضور متخصصان ملی و بین‌المللی در همایش‌ها در گسترش مرزهای دانش و تولیدات کاربردی، نقش مؤثری خواهد داشت.

در ادامه دکتر نگارستانی دبیر علمی همایش، ضمن بیان تاریخچه راه‌اندازی گروه مهندسی هسته‌ای در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته اظهار داشت: این گروه حدود 12 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و تحقیقات زیادی درزمینه آشکارسازی پرتوهای یونیزان به‌ویژه ساختارهای پرکاربرد میکروالگو توسط محققین و دانشجویان گروه انجام‌شده است.

وی اذعان داشت: این همایش به‌منظور تحلیل و بررسی دستاوردهای علمی پژوهشگران داخلی و همچنین آشنایی با پیشرفت‌های علمی درزمینه علوم آشکارسازی ذرات در مراکز بزرگ تحقیقاتی دنیا ازجمله مرکز CERN، برگزار می‌گردد.

دبیر علمی همایش در ادامه ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش اعلام کرد: با محوریت موضوعات پرتو سنجی محیطی، کاربردهای پزشکی و صنعتی، آشکارسازی شار نوترونی و آشکارسازی پرتوهای کیهانی، (با توجه خاص به ساختارهای میکرو الگو)، تعداد 50 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال گردید و بعد از انجام فرایند داوری، از سوی کمیته علمی همایش، تعداد 15 مقاله جهت ارائه شفاهی مورد پذیرش قرار گرفت

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده؛ این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC، نمایه شده است و تصریح کرد: مقالات برتر همایش در مجلات علمی پژوهشی داخلی، بعد از انجام داوری های مربوطه به چاپ خواهند رسید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در ادامه این آئین، دکتر محمدرضا رضایی راینی نژاد، دکتر مجید زیدآبادی و دکتر احمد اسماعیلی، از اعضای کمیته علمی همایش، به ترتیب درمورد موضوعات «شبیه‌ساز کد MCNPX»، «آشکارسازهای پرتوهای یونیزان در پزشکی (تصویربرداری پزشکی هسته ای و پرتو درمانی)» و «اهمیت آشکارسازی شار نوترونی در رآکتورهای هسته‌ای» سخنرانی کردند.

 


١٩:٣٧ - سه شنبه ٩ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ٢٨٧٩    /    تعداد نمایش : ٨٠٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج