چاپ        ارسال به دوست

در نظام رتبه بندی نیچر ایندکس به دست آمد؛

کسب رتبه بیست و سوم ایران توسط دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام اعلام کرد: در نسخه جاری رتبه بندی نیچر ایندکس که تاریخ یک دسامبر ۲۰۲۱ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ را در بر می گیرد، کشور ایران در میان کشورهای جهان حائز رتبه ۳۰ شده است و طبق این لیست

دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان رتبه 23 موسسات آموزش عالی ایرانی را کسب کرده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده گفت: در نسخه جاری رتبه بندی نیچر ایندکس که تاریخ یک دسامبر 2021 تا 30 نوامبر 2022 را در بر می گیرد، کشور ایران در میان کشورهای جهان حائز رتبه 30 شده است. در این رتبه بندی کشورهای چین، آمریکا و آلمان به ترتیب رتبه های اول تا سوم را دارند.

بر اساس چهار حوزه موضوعی کلی فیزیک، شیمی، زمین و علوم محیطی و علوم زیستی بهترین رتبه جمهوری اسلامی ایران در حوزه موضوعی فیزیک با رتبه جهانی 27 وشیمی با رتبه جهانی 28 بوده است.

در این رتبه بندی، 95 سازمان ایرانی حضور دارند که 78 سازمان ماهیت دانشگاهی دارند. در بین کلیه سازمان ها دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان رتبه 23 موسسات آموزش عالی ایرانی را کسب کرده است.

نیچر ایندکس یک پایگاه اطلاعاتی متشکل از وابستگی سازمانی نویسندگانی است که در 82 نشریه برتر علوم طبیعی مقاله چاپ کرده اند. نیچر ایندکس تعداد مطلق و تعداد سهم کسری از انتشار مقاله در سطح سازمانی و ملی را ارائه می دهد و به این ترتیب، شاخصی از خروجی و همکاری پژوهشی با کیفیت در سطح جهانی است. نیچر ایندکس به صورت ماهانه روزآمد شده و اطلاعات یک دوره 12 ماهه را بر روی وبگاه خود نمایش می دهد.

برپایه این گزارش خروجی مقاله برای یک موسسه، کشور، منطقه یا شهر به دو صورت محاسبه می شود:

تعداد: در صورتی که یک یا چند نویسنده مقاله پژوهشی از آن موسسه یا مکان باشند، بدون توجه به اینکه چه تعداد از نویسندگان همکار از خارج از آن موسسه یا مکان وجود دارد، امتیاز یک به موسسه یا مکان اختصاص داده می شود.

سهم: یک شمارش کسری است که نسبت نویسندگان یک موسسه یا کشور/ منطقه و تعداد مؤسسات وابسته در هر مقاله را در نظر می‌گیرد برای محاسبه سهم، مشارکت همه نویسندگان به طور مساوی در مقاله در نظر گرفته می شود.

لینک مستندات خبر


١٧:٤٣ - سه شنبه ١ فروردين ١٤٠٢    /    عدد : ٣٨٢٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج