چاپ        ارسال به دوست

با همکاری دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و شهرداری کرمان؛

فصلنامه علمی پژوهشی مدیریت شهری و مهندسی محیط زیست منتشر می شود

با امضای تفاهم‌نامه بین دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و شهرداری کرمان ، فصلنامۀ مشترک علمی پژوهشی با عنوان «مدیریت شهری و مهندسی محیط زیست» منتشر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رییس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته در این نشست گفت: در این دانشگاه علوم بین‌رشته‌ای توسط اساتید متخصص تدریس می‌شود و پژوهش در این حوزه‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات سازمان‌هایی مانند شهرداری را حل کند.

دکتر حسین محبی با اشاره به اینکه حوزه‌های آموزش، پژوهش و فناوری در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته تجمیع شده‌اند، خاطرنشان کرد: این دانشگاه در تولید علم و پژوهش و تجاری‌سازی موفق عمل کرده است و در حال حاضر، در زمینۀ فناوری رتبۀ پنجم و در میان دانشگاه‌های صنعتی کشور رتبۀ ششم را داریم.

وی افزود: هدف ما تجاری‌سازی و ایجاد فناوری براساس دانش کسب‌شده است و در این راه از همکاری شهرداری استقبال کرده و خواهان استمرار این تعامل هستیم.

 شهردار کرمان نیز با بیان اینکه تفاوت شهرداری‌ها با سایر نهادها این است که امور شهرداری به‌شدت به زندگی مردم گره خورده است، افزود: تجاری‌سازی مقالات مرتبط با حوزۀ شهری به دلیل ارتباط با زندگی مردم و پروژه‌های شهری، سریع اتفاق می‌افتد و می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند و این مزیت شهرداری است.

سعید شعرباف با اشاره به اینکه بسیاری از مسایل شهرداری، ماهیت فناورانه و مرتبط با تحلیل‌های کیفی و کمی عمیق دارد، بیان کرد: در پی امضای این تفاهم‌نامه، اساتید و پژوهشگران با شهرداری ارتباط برقرار می‌کنند که با در اختیار قرار دادن داده‌های شهرداری می‌تواند منجر به تهیۀ پایان‌نامه‌های تخصصی در حوزه‌های موردنیاز شهرداری و ارایه مقالات با بالاترین کیفیت شود.

وی گفت: ما آماده‌ایم در قالب پروژه‌های مختلف با دانشگاه تعامل داشته باشیم و امیدوارم پس از انتشار فصلنامه به سمت همکاری‌های میدانی برویم و بتوانیم پروژه‌های طراحی و اجرا را با دانشگاه جلو ببریم.

دکترحسین وحیدی، عضو هیئت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و سردبیر فضلنامۀ پژوهشی مشترک شهرداری و دانشگاه هایتک نیز با بیان اینکه در حال آماده‌سازی مطالب فصلنامۀ بهار هستیم، افزود: کار دیگری که تلاش داریم در سال‌جاری با مشارکت شهرداری کرمان انجام دهیم، برگزاری دوره‌های آموزش مقاله‌نویسی، گزارش‌نویسی، تحلیل نقادانه و موارد مربوط به نگارش‌های علمی است که با هدف بالا بردن سطح توانمندی کارکنان شهرداری در قالب همکاری‌های مشترک برگزار خواهیم کرد.

وی گفت: دانشگاه  تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته یک تفاهم کلی با شهرداری کرمان دارد که تاکنون اغلب موارد آن اجرا شده یا در حال اجرا  هستند و فقط برخی موارد با نظر اعضای شورای شهر به‌صورت متفاوتی اجرا شده‌اند.

دکتر وحیدی افزود: امیدواریم رویکرد شهرداری کرمان در حمایت از حوزۀ پژوهش و دانشگاه ادامه یابد و بتوانیم خدمات مشترک بیشتری ارائه کنیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار کرمان نیز در این نشست، گفت: برای اولین‌بار در شهرداری کرمان در حوزۀ پژوهشی که بارها ضرورت آن ذکر شده، گام عملی برداشته می‌شود و این تفاهم‌نامه جزو توافق‌نامه‌هایی است که در لحظۀ امضا، عملیاتی هم شده است.

 وحید خطیبی افزود: چارچوب این تفاهم‌نامه، انتشار یک فصلنامۀ علمی پژوهشی با همکاری شهرداری و دانشگاه هایتک است که در بازۀ زمانی کوتاهی می‌توانیم شاهد نتایج آن باشیم.

وی با بیان اینکه انتشار این فصلنامه به گونه‌ای طراحی و برنامه‌ریزی شده که تکاپوی پژوهشی در مجموعۀ شهرداری هم ایجاد کند، خاطرنشان کرد: سهمیۀ چاپ ۲۰ درصدی با قید طی کردن فرایند داوری برای مجموعۀ شهرداری در نظر گرفته شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار کرمان با اشاره به اینکه تعداد زیادی از نیروهای شهرداری دارای مدرک دکترا و کارشناسی ارشد در رشته‌های مرتبط با مدیریت شهری هستند، افزود: تعداد زیادی از نیروهای شهرداری هم دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند و انتشار این فصلنامۀ پژوهشی می‌تواند عاملی برای ایجاد انگیزه در پرسنل ما برای همکاری پژوهشی با دانشگاه باشد.

خطیبی خاطرنشان کرد: برای پژوهش‌هایی که با مشارکت کارمندان شهرداری انجام شود و منتج به نتایج مشخصی در حوزۀ شهری بشوند، می‌توان یک سهمیۀ ویژه اختصاص داد و فرایند داوری برای این نوع پژوهش‌ها تسریع شود.

وی بیان کرد: انتشار فصلنامۀ مشترک شهرداری و دانشگاه هایتک یک کار کاملاً اجرایی است که از همکاری دانشگاه در این زمینه تشکر ویژه دارم و با توجه به دیدگاه مثبتی که جناب شهردار به این امر دارند، امیدوارم فتح بابی برای گسترش این نوع همکاری‌ها باشد.

گفتنی است؛ فصلنامۀ مشترک علمی پژوهشی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته و شهرداری کرمان با عنوان «مدیریت شهری و مهندسی محیط زیست» در حوزه‌های مرتبط با مهندسی محیط زیست، مانند مدیریت پسماند، آب و فاضلاب، منابع آب، سواحل، آلودگی هوا، مهندسی ایمنی، بهداشت و محیط زیست، ایمنی، ریسک و مدیریت شهری، آلودگی محیط زیست، سنجش از دور و GIS، کشاورزی اکولوژیک، حقوق محیط زیست، اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی، تنوع زیستی و مدیریت اکوسیستم‌ها، آموزش، ترویج و مدیریت محیط‌ زیست و برنامه‌ریزی شهری و مدیریت محیط زیست فعالیت خواهد کرد.


١٠:٥١ - سه شنبه ٢٣ خرداد ١٤٠٢    /    عدد : ٣٩٤٧    /    تعداد نمایش : ١٥٤٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج