چاپ        ارسال به دوست

بومی سازی استخراج نمک های رنیوم از لجن آندی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته

عضو هیات علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته  از بومی سازی دانش استخراج نمک های رنیوم از لجن آندی در پژوهشکده مواد وابسته به پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی این دانشگاه خبر داد.

دکتر علیرضا محمودیان با اشاره به وجود معادن مس در استان کرمان و سایر نقاط کشور در تشریح فرایند بومی سازی استخراج نمک های رنیوم از لجن آندی گفت: در مورد تولید نمک‌های رنیوم در فرآیند ابداعی با هزینه بسیار کم، محصول با خلوص بسیار بالا تولید می‌شود درحالی که  با روش‌های قبلی، رسیدن به این خلوص به راحتی امکان‌پذیر نبود.

وی افزود: درحالی که روش‌های سنتی، پررنات آمونیم که دارای ارزش بالاتر است به پررنات پتاسیم تبدیل می‌شود اما فرآیند ابداعی، قادر به تفکیک این دو محصول از یکدیگر و تبدیل پررنات پتاسیم به پررنات آمونیم با خلوص بسیار بالا است.

عضو هیات علمی پژوهشکده مواد بابیان اینکه  روش سنتی استحصال طلا و نقره، در مورد لجن آندی،  قالکاری است که در آن از سرب برای استخراج طلا و نقره استفاده می‌شود افزود: برای تولید حدود 60 کیلوگرم نقره و دو کیلوگرم طلا، بالغ بر یک هزار کیلوگرم سرب استفاده می‌شود که قسمت عمده آن تبخیر شده و وارد اتمسفر می‌شود.

وی تصریح کرد: مضرات سرب بر کسی پوشیده نیست و پوکی استخوان، سرطان خون تنها بخشی از اثرات مخرب این روش است

وی بااشاره به تعطیل شدن واحدهایی که از روش های سنتی و آلوده کننده استفاده می کنند افزود: هم اکنون فقط دو یا سه واحد تولیدی در ایران از روش‌های هیدرومتالورژی برای تولید طلا و نقره استفاده می‌کنند و بقیه تولیدکنندگان که اکثرا شناخته شده نیستند از روش‌های سنتی و در حومه شهرها به صورت گمنام و بدون اطلاع مردم، فعالیت دارند.

دکتر علیرضا محمودیان گفت:در روش ابداعی، تمام عناصر موجود در لجن آندی به صورت جداگانه تولید شده و این روش بومی و سازگار با محیط زیست است.

وی در خصوص روش های ابداعی توضیح داد: نتایج تحقیقات به محصول ختم نمی شود بلکه شامل فرآیندهایی نیز می‌شود که در صورت همکاری و مساعدت مسؤولان می‌تواند در صنایع معدنی استان، کشور و دنیا مورد استفاده قرار گیرند.

دکترمحمودیان گفت: «محصولات تولید شده در تحقیقات ما که در مقیاس نیمه آزمایشگاهی تولید شده‌اند، شامل نمک‌های رنیوم (APR، KPR)، طلا، نقره، نمک سلنات سدیم، تلوریم، نانو اکسید مس و ... بوده اسـت. »

وی بابیان اینکه یکی از مشکلات به وجود آمده در مجنمع مس  سرچشمه، بالا رفتن غلظت یون آهن در محلول لیچینگ است که در برخی مواقع به بیش از 13 گرم بر لیتر رسیده و حجم محلول در گردش آن مجتمع نیز بسیار بالاست، خاطرنشان کرد این روش، برای کاهش یون آهن از محلول، بدون تغییر در شرایط محلول ابداع شده و مناسب است.

وی افزود: در مورد فرآیند استخراج حلالی، فرآیند کاملا نوینی ابداع شده که می‌تواند تحول بزرگی به ویژه در معادن کوچک ایجاد کند و در مورد واحد فرآوری لجن آندی نیز دیگر نیاز به توضیح نیست، یک خط آزمایشی راه‌اندازی شده که در مقیاس نیمه صنعتی قادر به تولید محصول است.

دکترمحمودیان در ادامه با بیان اینکه رنیوم کمیاب‌ترین عنصر در پوسته زمین است و ایران از معدود کشورهایی است که دارای ذخایر این عنصر باارزش است افزود: این فلز در صنایع نظامی و پزشکی کاربرد دارد و از جمله فلزات استراتژیک محسوب می‌شود که به نوان محصول جانبی در صنایع فرومولیبدن تولید می‌شود.

وی از دکتر محمدجواد آروین رییس رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته، دکتر عباس قوام رییس ارک علم و فناوری استان کرمان، و دکتر مسعود ترکزاده ماهانی رئیس پژوهشگاه علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی و همکاران در تحقق طرح تشکر کرد.

دکترعلیرضا محمودیان برای صنعتی سازی طرح استخراج نمک های رنیوم از لجن آندی اعلام آمادگی کرد وی خواستار حمایت شرکت های صنعتی معدنی از پژوهشگران برای صنعتی سازی طرح ها گردید و حمایت های کنونی را ناکافی خواند.


١٣:٣٥ - يکشنبه ١٩ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٢٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٩٧٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج