چاپ        ارسال به دوست

پیام هفته کتاب 1 آذرماه: روز کتاب، کودک و نوجوان، آینده نسل مجازی

به مناسبت روز کتاب، کودک و نوجوان، آینده نسل مجازی مطالبی در خصوص نسل آینده کتابخانه ها و شیوه های نوین اطلاع رسانی ارائه می گردد. کتابخانه های دیجیتالی به عنوان نمود تغییرات در رسانه های اطلاعاتی، تحولی نسبتا جدید در همه سازمانها و خصوصا مراکز اطلاع رسانی به حساب می آیند.

اصطلاح کتابخانه دیجیتال به انواع منابع الکترونیکی و خدمات در سطح شبکه جهانی وب، پایگاه داده اشتراکی و نظام های کتاب شناختی اشاره دارد و در واقع کتابخانه دیجیتال به عنوان نسخه الکترونیکی یک کتابخانه اطلاق می شود. از این رو، دلیل بنیادی برای ساخت کتابخانه دیجیتال، انتقال و ارائه اطلاعات به نحوی بهتر و سریعتر می باشد.

ایجاد، نوآوری و ارائه خدمات در کتابخانه دیجیتالی از مهارت های جدید متخصصان کتابداری  است. هر چند که، راه اندازی کتابخانه های دیجیتالی چالش های فراوانی را در عرصه های مختلف چون نوع منابع، تجهیزات دیجیتال سازی، نیروی انسانی، حفاظت و نگهداری منابع و مدیریت به دنبال دارد. با این حال چنانچه پروژه ایجاد کتابخانه دیجیتال همسوی خط مشی و اهداف سازمان مادر باشد، منافع زیادی را برای سازمان، کاربران و در نهایت جامعه به دنبال خواهد داشت.

در طول چند دهه گذشته، به علت پیشرفت تکنولوژی و تغییرنگرش و رویکردهای کاربران، الگوهای جستجوی اطلاعات، بصورت شگرف تغییر نموده است. در قرن 21 کتابخانه دیجیتال به روشی جدید در زندگی حرفه ای کاربران کتابخانه ها در سراسر جهان تبدیل شده است. کتابخانه های دیجیتال به شکلی ناهنجار و به تعداد بسیار بیشتر از کتابخانه های سنتی ظاهر شده اند. متخصصان علوم کتابداری و اطلاع رسانی اذعان می نمایند که فناوری اطلاعات و ارتباطات در جذب کاربران کتابخانه های امروزی نقش حیاتی بازی می کند. بنابراین فناوری به عنوان ابزاری جهت تسهیل استفاده از کتابخانه های مدرن و خدمات اطلاع رسانی، در خدمت کتابخانه های دیجیتالی در آمده است.

فناوری دیجیتالی به طور وسیعی امکان ارائه متن به صورت پیوسته یا بر محمل های چند رسانه ای را فراهم می آورد و به همین دلیل ابزار کارآمد و خارق العاده ای در نشر و همگانی کردن آثار است. کتابخانه های دیجیتالی دسترسی به مجموعه های اطلاعات دیجیتالی را فراهم می کنند. محتوی اطلاعات در کتابخانه های دیجیتالی ترکیبی از داده های عددی/ متنی؛ ساختار یافته/ فاقد ساختار؛ تصاویر گرافیکی، فایل های دیداری و شنیداری است.

توسعه کتابخانه های دیجیتال عمدتا بنا به دلایل ذیل صورت می گیرد:

1-     افزایش دسترسی سریع به منابع بروز؛

2-     کمک به حفظ منابع و افزایش ارزش مجموعه های سازمان مادر؛

3-     ارائه دسترسی مداوم و فراهم کردن قابلیت های تجزیه و تحلیل اطلاعات و صرفه جویی در وقت کاربران؛

4-      پشتیبانی از یادگیری الکترونیکی و پژوهش پیوسته؛

5-      مکملی برای منابع چاپی (سنتی) و یکپارچه سازی خدمات کتابخانه چند رسانه ای روی شبکه  مشترک؛

6-     افزایش بهره وری و ارائه خدمات بهتر به کاربران؛

7-     ایجاد مجموعه های قابل دسترس به طور همزمان به کاربران؛

8-     ارائه مجموعه ای کامل و پیچیده از خدمات اطلاع رسانی به کاربران و صرف نظر از موقعیت آنها.

با توجه به درخواست رو به رشد ایجاد و راه اندازی کتابخانه های دیجیتالی توسط کتابداران و مدیران سازمان ها، شایسته است که نسبت به ماهیت،کارکردها، مزایا و معایب این نوع کتابخانه ها آگاهی لازم فراهم آید تا از هدر رفتن بودجه، وقت و نیروی انسانی جلوگیری به عمل آید. امروزه این تفکر حاکم است که ایجاد کتابخانه دیجیتالی سخت و گران است و تلاش و همت بسیاری را می طلبد. اما، باید توجه داشت که اطلاعات دیجیتالی ماهیتی منحصر به فرد دارند و می بایست با در نظر گرفتن همه شرایط موجود سازمان و کتابخانه نسبت به ایجاد آن تصمیم گیری نمود.

در پایان سایت دانش لینک جهت دسترسی به منابع الکترونیکی، پایگاههای عمومی و پایگاههای استنادی از طریق لینک زیر حضور شما معرفی می گردد:

http://kgut.daneshlink.ir/

 


١٢:٢٨ - دوشنبه ١ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ٢٨٦٥    /    تعداد نمایش : ١٢٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج