مدیر گروه

نام و نام خانوادگی

مرتبه علمی

زمینه فعالیت

مرتبه علمی

پست الکترونیک

مهدی یوسفیان

استادیار

نانوشیمی-شیمی محاسباتی- شیمی فیزیک

استادیار

m.yoosefian@kgut.ac.ir

 

معرفی گروه

شیمی ، علم اتم‌ها ، پیوندها و مولکولهاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده ، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را از هسته اتم گرفته تا کهکشان‌ها بررسی کند و رشته شیمی ، رشته‌ای است که به پرورش متخصصانی می‌پردازد که با مطالعه و تحقیق و آزمایش به ابداع و نوآوری پرداخته و یا فرآورده‌های شیمیایی را کنترل می‌کنند. علم شیمی به‌عنوان یکی از علوم پایه زیربنای علوم مختلفی همچون بیولوژی، بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های متعدد مهندسی است. گروه شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته در سه گرایش  شیمی تجزیه، شیمی آلی و شیمی دارویی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

  •  شیمی تجزیه یکی از شاخه های رشته ی شیمی می باشد که هدف اصلی آن اندازه گیری مقدار آنالیت ها ائم از عناصر، ترکیبات، پروتئین ها، دارو ها و سایر مواد شیمیایی در نمونه های مختلف مانند، نفت، مواد غذایی،آب، هوا، سوخت ها، محیط های بیولوژیکی، خون، پلاسما و سایر مایعات و بافت های موجود زنده می باشد. برای این منظور از سه روش عمده استفاده می شود.1)  الکتروشیمی، 2)  جداسازی و کروماتوگرافی 3) روش های اسپکتروسکوپی.
  •  شیمی آلی  زیر مجموعه ای از دانش شیمی است که درباره ترکیبات کربن یا مواد آلی سخن می‌گوید، در گذشته به موادی که ریشه گیاهی یا حیوانی داشتند، مواد آلی می گفتند اما امروزه مواد آلی را می توان از طریق روش های صنعتی و آزمایشگاهی و به کمک مواد معدنی نیز سنتز کرد. شیمی آلی شیمی رنگ و دارو ، کاغذ و مرکب، رنگینه‌ها و پلاستیک‌ها، بنزین و .... است.
  • شیمی ‌دارویی، جنبه‌ای از علم شیمی ‌است که درباره کشف، تکوین، شناسایی و تغییر روش اثر ترکیبات فعال زیستی در سطح مولکولی بحث می‌کند و تاثیر اصلی آن بر داروهاست، اما توجه یک شیمی‌دان دارویی تنها منحصر به دارو نبوده و بطور عموم، دیگر ترکیباتی که فعالیت زیستی دارند، باید مورد توجه باشند. شیمی ‌دارویی، علاوه بر این، شامل جداسازی و تشخیص و سنتز ترکیباتی است که می‌توانند در علوم پزشکی برای پیشگیری و بهبود و درمان بیماریها بکار روند.